Proces upisa na studij u UK - intervju s obrazovnom savjetnicom
19 Veljača 2024
Sve veći broj studenata razmišlja o studiranju u inozemstvu, a Velika Britanija postala je jedna od najprivlačnijih destinacija. Povodom održavanja World Education Faira, razgovarali smo s višom obrazovnom savjetnicom i voditeljicom odjela visokog obrazovanja u IntegralEdu, Katarinom Pancirov Žeravicom, o procesu upisa na studij u Velikoj Britaniji. Katarina govori o ključnim koracima prijave, školarinama, procesu prijave na studij i drugim karakteristikama.
Kako se najbolje pripremiti za proces upisa na studij u Velikoj Britaniji?
Proces upisa na studij u inozemstvu uvijek je bitno započeti na vrijeme, a kad se radi o studiju u Velikoj Britaniji to znači i do 18 mjeseci prije početka studija. Studenti u Velikoj Britaniji mogu birati između više do 150 sveučilišta te je iznimno bitno odabrati sveučilište i studijske programe koji najbolje odgovaraju akademskim interesima studenata i uvjetima upisa, lokaciji, veličini sveučilišta i iznosu školarine. Naša preporuka je da učenici koji nisu u potpunosti sigurni što žele studirati prvo prođu program profesionalne orijentacije kojim identificiramo njihove interese, snage i slabosti. Na temelju rezultata profesionalne orijentacije, naš tim obrazovnih savjetnika predlaže popis sveučilišta koji bi učenicima najviše odgovarao.
Za one koji traže više informacija, obrazovni savjetnici na World Education Fairu bit će dostupni za savjetovanje. Registrirajte se, sudjelovanje je besplatno.
Kako se najbolje pripremiti za proces upisa na studij u Velikoj Britaniji?
Proces upisa na studij u inozemstvu uvijek je bitno započeti na vrijeme, a kad se radi o studiju u Velikoj Britaniji to znači i do 18 mjeseci prije početka studija. Studenti u Velikoj Britaniji mogu birati između više do 150 sveučilišta te je iznimno bitno odabrati sveučilište i studijske programe koji najbolje odgovaraju akademskim interesima studenata i uvjetima upisa, lokaciji, veličini sveučilišta i iznosu školarine. Naša preporuka je da učenici koji nisu u potpunosti sigurni što žele studirati prvo prođu program profesionalne orijentacije kojim identificiramo njihove interese, snage i slabosti. Na temelju rezultata profesionalne orijentacije, naš tim obrazovnih savjetnika predlaže popis sveučilišta koji bi učenicima najviše odgovarao.
Koje su prednosti studiranja u Velikoj Britaniji? Po čemu se ističe tamošnji obrazovni sustav?
Prednost britanskog obrazovnog sustava prvenstveno je u kvaliteti. Sveučilišta iz Velike Britanije redovito su ocjenjivana kao jedna od najboljih sveučilišta u svijetu, odmah uz prestižna Ivy League sveučilišta iz Amerike. U Velikoj Britaniji, studenti često imaju priliku odabrati specijalizirane programe već od prvog dana studija, što je u drugim zemljama obično dostupno tek na diplomskim studijima. Nadalje, studenti mogu za vrijeme studija odabrati jednu godinu radnog iskustva ili studentske razmjene i tako dodatno obogatiti svoje studentsko iskustvo.
Koji su osnovni koraci u procesu prijave za studij i ima li nekih specifičnosti koje treba imati na umu pri upisivanju studija u UK?
Prijave za preddiplomske studije u UK rade se putem UCAS aplikacijskog portala u kojem učenici mogu odabrati do 5 studijskih programa koje žele prijaviti. Učenici moraju pripremiti motivacijsko pismo i pismo preporuke profesora iz škole – uz prijavnicu moguće je dostaviti samo jednu verziju motivacijskog pisma i pisma preporuke. Ključno je da su dokumenti napisani tako da odgovaraju zahtjevima svih studijskih programa koje učenik prijavljuje. U slučaju prijave na diplomske studije, šalju se zasebne prijave za svaki studijski program tako da i sama dokumentacija može biti personalizirana i prilagođena potrebama svakog programa.
Kako odabrati sveučilište i smjer koji odgovara interesima učenika?
Bitno je da učenici naprave dobro istraživanje. Osim samog kurikuluma, trebaju razmotriti i dodatne mogućnosti koje im studijski program pruža, poput stručne prakse ili studentske razmjene. Uz to, treba uzeti u obzir i lokaciju sveučilišta i odlučiti žele li studirati u većem gradu poput Londona ili u manjem studentskom gradiću. Obje opcije imaju svoje prednosti i mane koje treba uzeti u obzir pri odabiru. Uvijek preporučujemo da učenici i studenti odu na Open day i posjete sveučilišta koja prijavljuju prije nego donesu finalnu odluku. Naposljetku, važan faktor odabira studija i sveučilišta u Velikoj Britaniji svakako su financije te učenici i studenti u obzir trebaju uzeti i iznos školarine koja može značajno varirati, ali isto tako i cijenu smještaja te prosječnog studentskog budžeta u željenom gradu.
Kako se kreću cijene školarina?
Prosječna godišnja školarina u UK iznosi između 14,000 i 18,000 GBP, dok neka sveučilišta EU studentima nude snižene školarine izjednačene s iznosom koji plaćaju britanski studenti te u ovom slučaju školarina može iznosi 9250 GBP.
Koji su uobičajeni ispiti ili testovi potrebni pri prijavi?
Svi učenici i studenti koji odlaze na studij u Veliku Britaniju i inozemstvo generalno moraju polagati jedan od standardiziranih testova engleskog jezika. Najpopularniji je odabir naših učenika i studenata ispit IELTS Academic, a potom i ispiti TOEFL i Cambridge Advance. Osim ovih standardiziranih testova engleskog jezika, učenici će naravno morati položiti ispite državne mature i zadovoljiti uvjet prosjeka koji im postavlja sveučilište, dok neki studijski programi zahtijevaju i dodatne pripreme ili ispite, poput studija dizajna koji zahtijevaju portfolio ili studija glazbe/glume koji zahtijevaju audiciju. Studenti prava morat će polagati LNAT ispite (The Law National Admissions Test), a studenti medicine BMAT ispite (Biomedical Admissions Test) – standardizirane ispite provjere znanja iz određenih područja. Studenti koji prijavljuju diplomske studije iz područja poslovanja, ekonomije ili financija mogu očekivati da će morati polagati GRE (Graduate Record Examinaton) ili GMAT (Graduate Management Admission Test) ispite.
Koji su dokumenti potrebni za prijavu studija u UK?
Osobna iskaznica ili putovnica, motivacijsko pismo, pismo preporuke (jedno za preddiplomske studije, dva za diplomske studije), certifikat poznavanja engleskog jezika, životopis (za diplomske studije), dodatni ispiti (ovisno o programu koji se prijavljuje), svjedodžba o državnoj maturi za preddiplomske ispite te prijepis ocjena i diploma preddiplomskog studija za upise na diplomske studije.
Kako vi (kao obrazovni savjetnici) pomažete u procesu prijave?
Uloga nas kao obrazovnih savjetnika u procesu prijave prvenstveno je voditi učenike kroz proces odabira studija. Kada definiramo popis sveučilišta i studijskih programa koje učenici ili studenti žele prijaviti, obrazovni savjetnici pomažu u pripremi dokumentacije, a posebnu pažnju pridaju kvaliteti motivacijskog pisma koji je jedan od najvažnijih dokumenata u procesu prijave na sveučilišta u UK. Također, IntegralEdu je i UCAS referentni centar što znači da možemo administrirati i odobriti sve prijave u UK. Učenicima pomažemo pri pronalasku smještaja na kampusu i povezujemo ih sa studentima s istih sveučilišta ili grada kako bi dobili informacije o studentskom životu i prilagodbi. Obrazovni savjetnici pomažu i u procesu apliciranja za studentsku vizu te za sve studente organiziraju zajednički sastanak prije njihovog odlaska u UK kako bi zajedno prošli kroz sve korake koji ih očekuju kad stignu na svoje odabrano sveučilište.
Kada je najbolje započeti s procesom prijave na studij?
U 3. razredu srednje škole ili na 2. godini preddiplomskog studija.
Mogu li studenti u Velikoj Britaniji raditi uz studij?
Da, studenti u Velikoj Britaniji mogu raditi do 20 sati tjedno za vrijeme studija, a uz Graduate Visa, studenti mogu ostati raditi u UK dvije godine nakon završetka studija.
Koje su mogućnosti smještaja dostupne studentima?
Sva sveučilišta u Velikoj Britaniji imaju svoje domove gdje studenti mogu biti smješteni, a za studente prve godine smještaj u domu najčešće je zagarantiran ako se prijave na vrijeme. Učenici i studenti mogu odabrati i privatan smještaj, ako im takva opcija više odgovara.
Postoji li mogućnost dobivanja stipendije?
Postoji, brojna sveučilišta u UK nude stipendije za EU studente kojima se iznos školarine može znatno sniziti, odnosno izjednačiti s iznosom školarine koju plaćaju britanski studenti (9250 GBP). Također, brojna sveučilišta nude i takozvane merit based stipendije za izvrsne studente. Međutim, ove stipendije mogu samo umanjiti sveukupni iznos školarine, potpune stipendije iznimno su rijetke.
Je li potrebna viza za studiranje u Velikoj Britaniji?
Da, hrvatski studenti moraju dobiti studentsku vizu kako bi mogli studirati u UK.
Koji su ključni savjeti ili preporuke koje bi dali roditeljima i učenicima koji kreću u proces upisa na studij u Velikoj Britaniji?
Pozivamo sve roditelje i učenike da nam se jave i dođu na besplatne konzultacije kako bismo zajedno prošli kroz sve opcije i proces upisa te zajednički pronašli sveučilište i studijski program koji nabolje odgovara njihovim interesima i financijskim mogućnostima. Prijave za studijske programe u UK se otvaraju jako rano, prije nego što naši učenici uopće upišu 4. razred srednje škole tako da je bitno na vrijeme započeti sa cijelim procesom i dati si vremena kako bi se pronašao idealan studijski program. Naš tim obrazovnih savjetnika prijavitelje vodi kroz cijeli proces te svojim dugogodišnjim iskustvom garantira prijaviteljima kvalitetnu podršku i mentoriranje, kako bi se oni mogli maksimalno posvetiti svojim školskim obavezama i izvršavanju svih zadataka koje im prijavni proces na sveučilišta u UK može donijeti.
Za one koji traže više informacija, obrazovni savjetnici na World Education Fairu bit će dostupni za savjetovanje. Registrirajte se, sudjelovanje je besplatno.
Podijeli
Događanja
Napravi račun sad i ostvari pristup:
- Brzoj registraciji za World Education Fair
- Posebnom sadržaju
- Promotivnim ponudama
- I još puno toga!
- Brzoj registraciji za World Education Fair
- Posebnom sadržaju
- Promotivnim ponudama
- I još puno toga!